Каноническое послание святаго Григориа, архиепископа Неокесарийскаго, чудотворца

КНИГА ПРАВИЛ. Святых Апостол, Святых Соборов, Вселенских и Поместных и Святых Отец

Правило 1

Не тяготит нас пища, священнейший папа, хотя и ели пленники предложенное им от обладающих ими, особенно, когда все согласно сказуют, яко варвары, нашедшие на страны наши, не приносили жертвы идо­лам. Апостол же глаголет: брашна чреву, и чрево брашном: Бог же и сие и сия упразднит (1 Кор. 6, 13). И Спаситель, всякое брашно очищающий, рек: не вхо­дящее во уста сквернит человека, но исходящее (Мф. 15,11)

Правило 2

Не тяжко и то, что плененныя жены растлены от варваров, наругавшихся над их телами. Но аще и пре­жде зазираемо было житие некия из них, яко ходящия во след очес блудодеющих, по изречению Писания: явно есть, яко любодейное расположение ея подозри­тельно и во время пленения, и таковых не вскоре должно допускати к общению в молитвах. Аще же некая жившая в совершенном целомудрии, и показавшая прежнее житие чистым и изъятым от всякаго подозре­ния, ныне подверглась поруганию, по насилию и при­нуждению: то на сей случай имеем в книге Второзако­ния пример отроковицы, которую человек обрел на поле и, насиловав, преспал с нею: отроковице, глаголет закон, ничтоже сотворите: несть бо деве греха смертнаго, якоже аще бы кто востал на ближняго своего, и убил душу его, тако сие дело: возопи отроковица, и не бе помогаяй ей (Втор. 22, 26-27). Таковы и те случаи.

Правило 3

Но тяжкое дело есть лихоимание, и невозможно в едином послании предложити божественные Писания, в которых не токмо грабительство, но и вообще любо­стяжание и присвоение чуждаго, ради гнуснаго при­бытка, оглашается яко дело отвратительное и страш­ное, и как виновный в оном подлежит отчуждению от Церкви Божией. А что, во время нашествия варваров, среди толикаго стеснения и толикаго плача, некие дерзнули, сие время всем угрожающее погибелию, почитати для себя временем корысти, сие свойственно людям нечестивым и богоненавистным, дошедшим до крайняго степени гнусности. Посему справедливым признается всех таковых отлучити от Церкви, да не како приидет гнев на весь народ, и первее на самих предстоятелей, не взыскующих за сие. Боюся бо, как глаголет Писание, да не купно с собою погубит нечес­тивый праведнаго (Быт. 18, 23). Ибо, глаголет Писа­ние: блуд и лихоимание, ихже ради грядет гнев Божий на сыны непокоривыя. Не бывайте убо сопричастницы сим. Бесте бо иногда тьма, ныне же свет о Господе: якоже чада света ходите: плод бо света во всякой благостыни и правде и истине, искушающе, что есть благоугодно Господу, и не приобщайтеся к делом не­плодным тьмы, паче же и обличайте. Бываемая бо отай от них, срамно есть и глаголати: вся же обличае­мая, от света являются (Еф. 5, 6-14): тако глаголет апостол. Аще же некие, неся наказание за прежнее любостяжание, во время мира бывшее, паки в самое время гнева обращаются к любостяжанию, корыстуяся от крови и гибели человеков бегствующих, или плен­ников убиенных: то чего инаго надлежит ожидати, разве того, что подвизающиеся за любостяжание собе­рут гнев и себе самим и всему народу.

Правило 4

Не се ли Ахарь от сонма Зары (Нав. 7) прегрешени­ем прегрешил, взяв от заклятаго, и пришел гнев на весь сонм Израилев: он един токмо согрешил, но не един умер во грехе своем. И нам в настоящее время подобает заклятою почитати всякую корысть, не нашу, а чуждую. Ибо как Ахарь оный взял из добычи, так и сии ныне берут из добычи: но тот взял вражеское, а сии ныне братним корыстуются. Пагубная корысть.

Правило 5

Никто да не обольщает себя тем, яко нашел что-либо: ибо не позволительно корыстоватися и найден­ным. Второзаконие глаголет: видев тельца брата твое­го или овцу, заблуждающия на пути, да не презреши я, но возвращением возвратиши я к брату твоему. Аще же несть близ тебе брат твой, ниже увеси его, собери я внутрь дому твоего, и да будут у тебе, дондеже взы­щет их брат твой, и отдаси их ему. Такожде сотвориши осляти его, и тако да сотвориши ризе его, и тако да сотвориши всему погубленному брата твоего елика аще погибнут от него, и не обрящещи я тако глаголет Второзаконие (Втор 22, 1-4) В книге же Исхода, не токмо о найденной кем-либо собственности брата, но и врага, речено возвращением да возвратиши оную в дом господина ея (Исх 23, 4-5) Аще же непозволи­тельно в мире корыстоватися от небрежнаго и роско-шествующаго, и о своей собственности не пекущагося брата или врага то кольми паче от бедствующаго, избегающаго врагов, и по нужде оставляющаго собст­венность

Правило 6

Иные же обольщают себя, удерживая найденную чужую собственность, вместо своей утраченной Та­ким образом, поелику ворады и готфы поступали с ними вражески, то они для других соделались ворадами и готфами Сего ради послали мы к вам брата и состарца Евфросина, дабы он, по примеру здешняго об­раза действования, и тамо ввел подобный, и or кого надлежит приимати обвинения, и кою должно отлучати от молитв

Правило 7

Возвещено такожде нам нечто невероятное, слу­чившееся в стране вашей, без сомнения, от людей не­верных и нечестивых, и не познавших даже имени Господа аки бы некие дошли до такой лютости и безчеловечия, яко содержат у себя в неволе некоторых убежавших из плена от варваров Пошлите кого-либр во страну, для изыскания сею, да не падет молния на творящих сие

Правило 8

Аще которые сопричислились к варварам, и с ними, во время своего пленения, забыв, яко были понтийцы и христиане, и ожесточясь до того, что убивали еди­ноплеменных своих, или древом, или удавлением, та­кожде указывали не ведущим варварам пути или домы: таковым должно преградити вход даже в чин слушающих, доколе что-либо изволят о них, купно сошедшеся, святые отцы, и прежде их Дух Святый

Правило 9

Дерзнувшие учинити нападение на чужые домы, аще по обвинении уличены будут, да не удостоятся ниже чина слушающих Писания. Но аще сами о себе объявят и возвратят похищенное: то в чине обращаю­щихся да припадают.

Правило 10

А нашедшие что-либо на поле, или в домах своих, оставленное варварами, аще по обвинении будут об­личены, да будут в числе припадающих. Аще же сами о себе объявят, и отдадут найденное, то да удостоятся и молитвы.

Правило 11

Исполняющие же настоящую заповедь, должны исполняти оную без всякаго скверностяжательства, не требуя себе возмездия или за указание вещи, или за сохранение, или за обретение, или как бы ни называли предлог к тому.

Правило 12

Плач бывает вне врат молитвеннаго храма, где стоя согрешивший должен просити входящих верующих, дабы они помолились за него. Слушание бывает внут­ри врат в притворе, где грешник должен стояти до мо­ления об оглашенных, и тогда исходити. Ибо правило глаголет: слушав Писание и учение, да изженется, и да не сподобится молитвы. Чин припадающих есть, когда кающийся, стоя внутри врат храма, исходит вместе с оглашенными. А чин купно стоящих есть, когда каю­щийся стоит купно с верными, и не исходит с огла­шенными. Конечное же есть, причастие Святых Тайн.